WYDARZENIA
Chanuka- Święto Świateł 5783
20.12.2022
Biblioteka Śląska, Plac Rady Europy 1, Katowice
godz:17
Spotkanie z Józefem Wancerem. ,,My Way. Wspomnienia"
KNST Marchołt
zaprasza na spotkanie z Józefem Wancerem
miejsce: KNST Marchołt, ul. Warszawska 37, 40-010 Katowice
czas: 23 listopada 2022, godz. 17:00
autorem autobiografii
„My Way. Wspomnienia”
Wydawnictwo: Czuły Barbarzyńca Press
Autobiografia nestora polskiej bankowości Józefa Wancera (ur. 1942), m.in. wieloletniego prezesa zarządu i przewodniczącego rady nadzorczej BNP Paribas Bank Polska SA. Sam w ten sposób przedstawił się podczas spotkania z prezydentem Barackiem Obamą: „Amerykanin, polski Żyd urodzony w czasie wojny w gułagu w Związku Radzieckim, który wyemigrował do USA w 1961 roku, bankowiec z Citibank NY. Przyjechał do Polski, aby pomóc w transformacji sektora bankowego. Prezes AmCham Polska, członek rady Fundacji Auschwitz-Birkenau i doradca zarządu Deloitte w Polsce”. Autor dzieli się wspomnieniami i doświadczeniami z całego życia i pracy w wielu krajach świata. Książka ilustrowana licznymi fotografiami z prywatnego archiwum autora.
Józef Wancer
Bankier, absolwent ekonomii w City College Uniwersytetu Nowojorskiego oraz zarządzania Uniwersytetu Webster w Wiedniu. Przez blisko 25 lat pracował w Citibanku na stanowisku wiceprezesa oraz stanowiskach kierowniczych. Był niezależnym konsultantem, który uczestniczył w tworzeniu Citibanku w Warszawie. W 1992 r. organizował Bank Rolno-Przemysłowy, a w latach 1993–1994 był dyrektorem generalnym firmy Legler Polonia, członkiem Rady Nadzorczej Powszechnego Banku Kredytowego (PBK), wiceprezesem oraz prezesem Zarządu Raiffeisen Centrobank w Warszawie. W latach 2000–2010 był prezesem Banku BPH. Z Bankiem BGŻ związany jest od września 2013 r., w którym pełnił funkcję prezesa zarządu. W 2015 był prezesem zarządu Banku BGŻ BNP Paribas, a następnie funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej Banku BGŻ BNP Paribas S.A. Obecnie jest Honorowym Przewodniczącym Rady Nadzorczej BNP Paribas Bank Polska S.A.
Poza „światem bankowym”, Józef Wancer jest aktywny w wielu innych sferach życia, publicznego i społecznego. Między innymi pełni funkcje:
członka Rady i Przewodniczącego Komisji Finansowej Fundacji Auschwitz-Birkenau,
członka Rady Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce,
członka Rady Business Centre Club.
Nagranie z rozmowy Aleksandra FIszera z Józefem Wancerem
11.11 - Dzień Niepodległości Polski i Dzień Weteranów USA
Narodowe Święto Niepodległości – święto państwowe w Polsce obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918, po 123 latach zaborów.
Święto zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937, zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945, przywrócono je ustawą w okresie transformacji systemowej w 1989. Jest dniem wolnym od pracy.
Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne / kompień/, a właściwie w wagonie kolejowym w lesie Compiègne, 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec.
Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości
Dzień Weteranów (ang. Veterans Day) - amerykańskie święto mające na celu uhonorowanie weteranów służących w siłach zbrojnych Stanów Zjednoczonych.
Obchodzone jest 11 listopada, w rocznicę zawarcia rozejmu kończącego I wojnę światową, w ten sam dzień co Święto Niepodległości i Dzień Pamięci w innych krajach. Mimo że święto poświęcone jest pamięci wszystkich weteranów, żywych i zmarłych, jego celem jest uczczenie głównie żyjących żołnierzy i wyrażenie podziękowania za ich służbę krajowi. Pamięci zmarłych żołnierzy poświęcone jest oddzielne święto, Memorial Day, obchodzone w maju.
W Dzień Weteranów zamknięte są urzędy federalne, banki oraz większość urzędów stanowych i szkół. Otwarte są zazwyczaj inne przedsiębiorstwa i sklepy. Jeżeli 11 listopada przypada w sobotę, obchody Dnia Weteranów są przesunięte na poprzedzający ją piątek, a gdy 11 listopada przypada w niedzielę, obchody przesunięte są na następujący po niej poniedziałek.
Święto 11 listopada zostało ustanowione w 1919 roku przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Woodrowa Wilsona pod nazwą Armistice Day armystes/ (dzień rozejmu), aby uczcić rocznicę zakończenia działań wojennych podczas I wojny światowej. Prezydent Dwight Eisenhower ustanowił ten dzień świętem narodowym pod nazwą Dzień Weteranów proklamacją z 1 czerwca 1954 roku[2].
W języku angielskim prawidłowa pisownia nazwy święta to Veterans Day. Niekiedy spotykane nazwy Veteran's Day lub Veterans' Day są niepoprawne. Prawidłowa nazwa nie zawiera apostrofu, ponieważ jest to dzień poświęcony pamięci weteranów, a nie dzień, który do nich należy.
Program koncertu:
1. Karolina Sanchewska - głos solo + akompaniament - Michał Witta:
- We'll meet again
- You belong to me
- I'll be seeing you
2. Paul Bylina - głos solo + gitara akustyczna:
- I’m saving a dime
- Boogie Woogie Bugle Boy
- God bless America
3.Cracow /krakof/ Singers - kwartet
- W. Lutosławski - pieśni ludowych na tematy żołnierskie w opracowaniu na chór a cappella
- pieśni żołnierskie - w harmonizacji Karola Szymanowskiego
4. Finał: wspólne, tj. artystów z publicznością, wykonanie piosenki Don't Sit Under the Apple Tree,
które poprzedzą:-
- przedstawienie Karolinę Sanchewską genezy piosenki
- mini warsztaty, które przeprowadzi chórmistrz Cracow Singers - Karol Kusz.
Cracow Singers to chór kameralny skupiający doświadczonych śpiewaków, których wspólnym dążeniem jest realizacja projektów wysokiej próby zarówno pod względem konceptualnym jak i wykonawczym. Zespół koncentruje swoją działalność na przedsięwzięciach autorskich, interdyscyplinarnych, wypracowuje nowe pomysły łącząc różnorodne obszary i cennych Partnerów.
Cracow Singers prezentuje programy a cappella z muzyką dawną i współczesną, współpracuje z instrumentalistami, solistami oraz z orkiestrami i w różnorodnych repertuarach.
Zespół współpracuje z Orkiestrą Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia wykonując m. in. dzieła Krzysztofa Pendereckiego oraz z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej realizując koncerty oraz nagrania.
W ciągu zaledwie 6 lat działalność zespół dokonał rejestracji 4 wydawnictw płytowych: Soyka & Cracow Singers. Shakespeare a cappella.
Kierownikiem artystycznym Cracow Singers jest Karol Kusz.
Katarzyna Freiwald dyrektor kreatywny.
Maria Nosal menedżer.
Link do koncertu z wydarzenia
Relacja z wykonania zadania publicznego
Przyjaźń Regionów
Śląsk w Małopolsce w stulecie powrotu Śląska do Polski
Zadanie dofinansowane ze środków budżetu Województwa Śląskiego
CENTRUM MACIERZ POLONII
25 września 2022
Informacje o wydarzeniu oraz zaproszenia ukazały się na stronach internetowych Centrum Macierz Polonii oraz na stronie regionalnej telewizji TVP3 Kraków.
Wydarzenie miało miejsce w Centrum Macierz Polonii, w Woli Więcławskiej, Gmina Michałowice, Województwo Małopolskie
Publiczność dopisała:
W pierwszej części uroczystości odbył się koncert Żeńskiej Orkiestry Salonowej Polskiej Grupy Górniczej pod dyrekcją Grzegorza Mierzwińskiego
Zdjęcia pochodzą z archiwum Centrum Macierz Polonii
W drugiej części wieczoru odbyła się debata poświęcona historii powrotu części Górnego Śląska do Macierzy, którego setną rocznicę uroczyście obchodzimy w bieżącym roku, 2022.
Poprzedził ją wykład Piotra Spyry, prezesa Koalicji „Polski Śląsk”, który przedstawił sytuację polityczną i społeczną przed i po 16 lipca 1922 r., kiedy to odbyła się w Katowicach uroczystość zjednoczenia Górnego Śląska z Polską przez symboliczne przejęcie ziemi śląskiej przez rząd RP.
Obok Piotra Spyry udział w debacie wzięli: dr Wojciech Kempa, historyk; Zbigniew Kopczyński, prezes NZS 1980 i Aleksander Fiszer, prezes KNST „Marchołt”.
Dyskutanci uzupełnili wykład Piotra Spyry, omawiając szerzej wybrane wątki.
Zbigniew Kopczyński zwrócił uwagę na unikalne, nawet w polskiej historii, determinację
i zaciętość walk Ślązaków o powrót do Polski. Po klęsce I Powstania i krwawych, a mało znanych, represjach, zerwali się po roku do ponownej walki, a kilka miesięcy później, po niekorzystnej decyzji o podziale Śląska, ruszyli do III Powstania, tym razem dobrze przygotowanego i zwycięskiego.
Dr Kempa podkreślił precyzyjne zaplanowanie III Powstania i jego prawie 100% realizację oraz dużą liczebność powstańczych wojsk w stosunku do obszaru objętego Powstaniem
w porównaniu do innych polskich powstań.
Zwrócił też uwagę na fakt, że celem plebiscytu nie była decyzja o przynależności państwowej Górnego Śląska, a jedynie decyzja o przebiegu granicy podziału. Stwierdził również, że nie znalazł żadnego dokumentu potwierdzającego, że dopuszczenie do głosowania osób spoza obszaru plebiscytowego nastąpiło na wniosek polskich negocjatorów. Wyraził zatem przypuszczenie, że informacja ta jest legendą kolportowaną przez politycznych przeciwników osób reprezentujących wtedy Polskę, wykorzystywaną w wewnątrzpolskich sporach politycznych.
Aleksander Fiszer zaznaczył potrzebę przypominania i podkreślania znaczenia powrotu Górnego Śląska do Polski, który był ważnym wydarzeniem nie tylko dla samego Górnego Śląska, ale miał także ogromną wartość dla odradzającego się państwa polskiego. Jest to szczególnie ważne w kontekście ciągle żywej dyskusji o miejscu tego regonu w historii
i teraźniejszości.
Dyskusję zakończyły odpowiedzi na pytania widzów.
Zdjęcia pochodzą z archiwum Centrum Macierz Polonii
Wieczór zakończyła „Śląska biesiada”
Jerzy Mohr przeistoczył się w DJ Jorgusia i bawił publiczność śląskimi szlagierami.
Przypomniał przy tym sylwetkę i twórczość Lucka Czernego, wielkiego śląskiego artysty, przyjaciela Marchołta, który prowadził pierwszą edycję projektu „Śląsk w Małopolsce”, która miała miejsce w Centrum Macierz Polonii w roku 2018.
Publiczność zostało ponadto uraczona śląskimi krupniokami i oczywiście … tyskim.
Lucek Czerny, Ślązok wierny
PS: Informacja o przedsięwzięciu „Przyjaźń Regionów - Śląsk w Małopolsce w stulecie powrotu Śląska do Polski” została umieszczona w materiałach promocyjnych Centrum Macierz Polonii dostępnych w wersji zarówno papierowej jak elektronicznej.
Moim wstydliwym sekretem jest to, że chodzi oczywiście o mnie.
Wystawa. 23.09 - 30.09.2022
Wernisaż - 23.09 godz: 18:00
ul. Warszawska 37 Katowice
Galeria Marchołt
Na wystawie pod tytułem „Mój wstydliwy sekret polega na tym, że chodzi oczywiście o mnie” prezentowane będą prace, które w bardziej lub mniej bezpośredni sposób opowiadają o ich autorach/kach. Często przedstawiają ich wizerunki, obrazują odczucia, przemyślenia, emocje czy zainteresowania.
Tytuł wystawy jest inspirowany cytatem z Eileen Myles (który w oryginale brzmi: „My dirty secret has always been that it’s of cours about me.”). Bodźcem do stworzenia wystawy była między innymi niezgoda na uciszanie opowieści o różnorodnych przeżyciach i perspektywach twórców/czyń pod pretekstem oskarżeń o egoizm czy narcyzm.
Osoby artystyczne:
Barbara Cabaj
Radosław Chorab
Mateusz Knysak
Zuzanna Majocha
Mrozia11
Wiktoria Parafiniak
Marianna Rodziewicz
Susanne Szombara
Stasia Walichnowska
Milan Zientara
Organizacja: Łukasz Gołba, Milan Zientara, Barbara Cabaj, Mateusz Knysak
Identyfikacja wizualna/Ilustracja: Mateusz Knysak/Milan Zientara
Tekst, tytuł: Barbara Cabaj
XV Śląski Piknik- 4th of July
03.07.2022, godz: 17,
Twinpigs
01.07.2022, godz: 17
KNST Marchołt, Katowice, ul.Warszawska 37
Program projektu „XIV Piknik Rodzinny 4th of July”
1 lipca 2022, godz. 1700 KNST „Marchołt” – Katowice, ul. Warszawska 37.
- Wystąpienie gospodarzy i zaproszonych gości.
- Amerykańska muzyka i amerykańskie barbeque z niespodziankami przyprawione polską gościnnością.
3 lipca 2022, godz. 1700 Amerykański Park Rozrywki Twinpigs, Żory, ul. Katowicka 24.
- Wystąpienie gospodarzy i honorowych gości z Polski i USA
- Wręczenie Nagrody USPTC „Wielkie inspiracje – Promotor Współpracy Polsko-Amerykańskiej” – laureaci A.D. 2022:
-
Miasto Żory
-
Amerykański Parki Rozrywki Twinpigs
- Pokazy kowbojskie
- Pokaz i warsztaty tańca liniowego.
- Wystawa obrazów Grzegorza Kulczyńskiego „United Colors of America”
- Występy muzyczne:
-
Żeńska Orkiestra Salonowa PGG pod dyrekcją Grzegorza Mierzwińskiego
-
Whiskey River
- Zakończenie wieczoru – Fire Show
Lucek Czerny- Ślązak wierny
06.05.2022, godz: 18,
Kinoteatr Rialto- Katowice
Koncert upamiętniający postać Lucjana "Lucka" Czernego w rocznicę Jego śmierci. Lucjan Czerny w pełni zasługuje na miano "współczesnego człowieka renesansu". Był aktorem, piosenkarzem, konferansjerem, dziennikarzem, wykształconym tancerzem, kabareciarzem, animatorem sztuki, , współorganizatorem niezliczonej liczby wydarzeń kulturalnej, w tym wyjazdów zagranicznych śląskich artystów, którzy w różnych miejscach świata promowali głównie Katowice i Śląsk, a także Polskę.
Za swoje osiągnięcia w trwającej ponad 50 lat działalności otrzymał wiele odznaczeń i nagród, m.in. Złotą Odznakę za Zasługi dla Województwa Katowickiego, Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Oświaty nadaną przez Ministra Edukacji Narodowej. Parę miesięcy temu, Sejmik Województwa Śląskiego przyznał pośmiertnie Luckowi Czernemu " Złotą odznakę honorowa za zasługi dla województwa śląskiego" i planowany koncert byłby wyśmienitą okazją jej wręczenia Jego rodzinie.
Niewątpliwą wartością wydarzenia będzie udział w nim wielu - kilkunastu - znanych i popularnych artystów, takich jak m. in.
Jerzy Grunwald,
Irek Dudek,
Sebastian Riedel,
Asia Bartel,
Mirosław Nainert,
zespół Gang Marcela
i wielu wielu innych.
Prawie wszyscy z nich bez chwili zastanowienia, wyrazili z wielką chęcią udział w koncercie, często przyjeżdżając z odległych miejsc w Europie, np. ze Szwecji i Niemiec.
Chanuka- Święto Świateł 5782
15.12.2021
godz:18, transmisja live na FB ,,Klub Niezależnych Stowarzyszeń Twórczych ,,Marchołt" oraz na YT ,,Marchołt"
Chanuka- Święto Świateł 5781
Link do nagrania z Chanuki - Święta Świateł 5781
16.12.2020